Typickou vlastnosťou tejto oblasti je mierne kopcovitý terén, zelené polia je vrh Poľana. Ide o neveľký, ale malebný kraj východne od Zvolena nazýva Podpoľanie. Región sa formoval spontánne, je typický svojou mentalitou, zvykmi, kultúrou a umením.

Stratovulkán Poľana (1 458 m n. m.) sa radí medzi najvyššie vyhasnuté sopky v Európe. Územie Poľany bolo vyhlásené za chránenú krajinnú oblasť a zaradené do siete svetových biosférických rezervácií UNESCO (20360 ha). Nachádzajú sa tu vzácne ekosystémy. Región Podpoľanie svojou lokalitou ponúka výborné podmienky pre aktivity ako sú napríklad turistika, cykloturistika, jazdectvo, paragliding. V rámci zimných športov ide najmä o lyžovanie, bežkovanie.

Ak chcem presnejšie lokalizovať polohu je potrebné napísať, že región zaberá širokú zníženinu medzi dvoma mohutnými sopečnými masívmi. Okrem Poľany na severe ho na južnej strane ohraničuje pohorie Javorie, ktoré je tiež pozostatkom obrovskej treťohornej sopky. Na východe Podpoľanie siaha na plošiny západného okraja Slovenského rudohoria a na západe sa otvára do Zvolenskej kotliny.