Do škôl prichádzajú nové edukačné programy so zážitkovým cestovaním po Poľane
#biospherereserves
Partneri medzinárodného projektu Programu Interreg Maďarsko – Slovensko s názvom „Komunitné a prírodné zlepšenie biosférických rezervácií pozdĺž maďarsko-slovenskej hranice s cieľom spoločne chrániť a zvyšovať biodiverzitu“ niekoľko mesiacov usilovne pracovali na tvorbe edukačných programov pre deti na spoznávanie Biosférickej rezervácie Poľana všetkými zmyslami.
Vďaka úzkej spolupráci OZ Náš región – Podpoľanie s expertmi Správy CHKO Poľana a iných organizácii, sa zostavili inovatívne edukačné programy šité na mieru zaujímavých zákutí a významných lokalít Poľany. Nová ponuka detailne naplánovaných environmentálnych aktivít stavila na cestovateľské dobrodružstvo a zábavnú akciu v malebnej prírode Poľany. Prostredníctvom nového špeciálne vybaveného mikrobusu pre prepravu a vzdelávanie detí s atraktívnymi edukačnými pomôckami (tablety, dron, ďalekohľady fotopasce a iné), tak budeme šíriť povedomie o území UNESCO komplexne spojením prírodných aj kultúrnych hodnôt..
Zážitkové edukačné programy sú určené pre žiakov a študentov v blízkosti Biosférickej rezervácie Poľana, ale i pre stakeholdrov. Zostavenie aktivít vychádza z myšlienky, že každé miesto na Poľane má svoj príbeh, históriu, zaujímavé osobnosti, ktoré sú medzi sebou vzájomne prepojené. Programy umožňujú deťom priamy kontakt so živou a neživou prírodou v jej prirodzenom prostredí, čím prepájajú zážitok s podvedomým učením a nadobudnutím zručností. Trasy sú navrhnuté tak, aby zachytili aj regionálnu identitu.
Cieľom inovatívneho vzdelávania zážitkom je predovšetkým poskytnúť deťom bezpečný priestor pre ich slobodný pohyb, upevnenie psychického zdravia a posilnenie sebadôvery.
V programoch počas ciest ožíva víla Poľana, staré zbojnícke povesti, ale aj bádateľské aktivity zakomponované do rôznych variant hier prepojených na chránené územia, rastliny a živočíchy vyskytujúce sa na Poľane. Pri ich zostavovaní tvorcovia programov vychádzali z dlhoročných skúseností v environmentálnej výchove.
Edukačné programy podporila aj generálna tajomníčka Slovenskej komisie pre UNESCO (SK UNESCO), ktorá navštívila Poľanu dňa 9. apríla 2025. Mediálna kampaň projektu a jeho aktivít, ktoré zahŕňajú okrem vzdelávania aj manažment projektových lokalít bude realizovaná prostredníctvom Fóra partnerov SK UNESCO. Podujatie sa uskutoční 12. júna tohto roka v Detve.